Rekapitulace obchodů z minulého týdne

Shrnutí obchodů z minulého týdne:

Pozici na AUD/USD jsem držel až do včera, kdy cena dosáhla stoplossu, takže ztráta 200$.

NZD/USD jsem ukončil předčasně už ve čtvrtek večer, protože trh začal masivně vyprodávat a nabídl tak možnost vzít po dvou dnech slušný zisk, takže jsem ukončil se ziskem cca +800$ (RRR 1:4). A udělal jsem dobře, protože trh od té doby nepřetržitě stoupá. Stejně si ale myslím, že cena ještě k supportu okolo 0.7735 – 0.7710 dojde.

Takže zisk celkem 800$ – 200$ = 600$

Ještě držím long pozici na EUR/JPY ze čtvrtka, o které jsem také psal, zatím v zisku cca 520$, ale dnes asi cena dojde k supportu okolo 137.93, takže asi dnes už ukončím.

EUR/JPY obchod – price action v praxi

Před chvilkou se mi aktivoval ještě jeden obchod – na EUR/JPY.

Příkaz k nákupu (čekající buy limit) jsem zadával už minulý čtvrtek. Dnes cena dosáhla mého naplánovaného vstupu a aktivovala obchod.

Těsně po dosažení mé vstupní ceny (135.22) se cena prudce otočila a vystřelila směrem nahoru a vytvořila krásný PIN bar na hodinovém grafu viz obrázek.

PIN bar na H1 EUR-JPY

Tohle je ukázkový příklad, jak krásně funguje něco tak jednoduchého, jako je price action, v praxi.

Prosím sdílejte! 😉

 

Obchody na AUD/USD a NZD/USD – předpokládaný zisk 1900$

Včera jsem vstoupil do 2 obchodů – na párech AUD/USD a NZD/USD – oba SELL limit – tedy předpokládám, že cena půjde v nejbližších dnech u obou dolů.

Na obou párech se vytvořila svíčka / seskupení svíček, které beru jako signál ke vstupu do obchodu. Oba signály se vytvořily ve směru trendu, na důležité S/R úrovni a na odrazu od EMA (klouzavého průměru).

Zatím se oba obchody vyvíjí dobře, tak uvidíme.

Na oba obchody jsem zadal čekající příkazy (sell limit), takže potom, co cena došla na předem stanovenou cenu se oba aktivovaly.

 

AUD/USD

  • vstoupil jsem na ceně 0.8795
  • stoploss mám na 0.8833
  • profit target mám na 0.8660
  • RRR 1:3.5
  • risk 200$, možný zisk 700$

 

NZD/USD

  • vstoupil jsem na ceně 0.7988
  • stoploss mám na 0.8036
  • profit target mám na 0.7735
  • RRR 1:6
  • risk 200$, možný zisk 1200$

Na denních (D1/Daily) grafech AUD/USD a NZD/USD můžete sledovat, jestli cena k plánovaným profitům dojde.

Na oba obchody riskuji 200$. Pokud oba vyjdou, vydělám cca 1900$.

Amaterský obchodník vs profesionální trader

V tradingu existuje zásadní rozdíl v myšlení amaterského obchodníka a profesionálního tradera. Hlavní rozdíl je v tom, že amatér potřebuje vydělat peníze hned. Také není schopný obchodovat bez emocí.

Profesionální obchodník ke každému obchodu přistupuje zcela bez emocí, protože ví, že jeho úspěch je definován velkou sérií obchodů a ne jedním nebo dvěma obchody.

Profesionální obchodníci také vědí, že klíčem k tomu, udržovat svoje emoce na uzdě, je konzistentní kontrola jejich risku v trhu. Musí přesně vědět, kolik dolarů riskují na jeden obchod a musí přijmout fakt, že o tyto dolary přijdou, pokud obchod nevyjde. A že existuje 50-70% šance, že obchod opravdu nevyjde.

Vaše obchodní psychologie diktuje to, jak se budete v trzích chovat a zcela závisí na tom, jak dobře jste schopni kontrolovat risk a svoje peníze během obchodování.

USD/CAD obchod

Po delší době tady zveřejňuji svůj aktuální obchod, v kterém právě jsem. Čekající příkaz k nákupu jsem zadal už téměř před 14 dny (ve čtvrtek 2.10.2014), kdy se na denním grafu USD/CAD vytvořila svíčka (PIN bar), kterou beru jako svůj signál ke vstupu do obchodu.

PIN bar se navíc utvořil ve směru trendu a na důležité S/R úrovni, což svíčce přidalo na důvěryhodnosti.

 

PIN bar na denním grafu USD/CAD

PIN bar na denním grafu USD/CAD

Na obrázku níže si můžete všimnout dlouhodobého uptrendu a jak se díky PIN baru stává z původní rezistence nový support.

PIN bar na denním grafu ve směru trendu a na důležité support / rezistence úrovni

PIN bar na denním grafu ve směru trendu a na důležité support / rezistence úrovni

Toto je téměř učebnicový případ A++ PIN baru:

  • je to zřejmý PIN bar – tělo svíčky má perfektní tvar
  • PIN se utvořil na denním grafu
  • PIN se utvořil ve směru trendu (uptrend)
  • PIN se utvořil na důležité support / rezistence úrovni (na původní hladině rezistence)
  • PIN se odráží od klouzavého průměru, který působí jako dynamický support

 

Na obrázku níže se můžete podívat, kde jsem do obchodu vstoupil a kam jsem umístil stop-loss a profit target.

Můj vstup, stop-loss a profit target

Můj vstup, stop-loss a profit target

Obchod má docela dobrý poměr rizika k zisku = RRR 1:2,5 – viz obrázek níže.

RRR 1:2,5

RRR 1:2,5

To znamená, že při riskování částky např. 100$ na obchod, prodělá trader 100$, pokud obchod nevyjde, ale vydělá 250$, pokud obchod vyjde.

Shrnutí

Vždy, když se na denním grafu objeví taková svíčka, která je navíc podpořena trendem a důležitou S/R úrovní, není třeba nad ničím moc přemýšlet a prostě takový obchod vzít.

Na takovém příkladu je krásně vidět, že trpělivost a disciplína se v tradingu opravdu vyplácí a je štědře odměněna. Než se taková svíčka na denním grafu vytvoří, musí trader čekat několik dní nebo dokonce týdnů. Také jsem mohl do obchodu skočit hned po vytvoření svíčky a nakoupit tak za vyšší cenu, což by dost snížilo poměr rizika k zisku. Nebo jsem mohl zpanikařit a obchod ukončit, když se obrátil proti mně. Všimněte si, že ještě pátý den po mém vstupu do obchodu šla cena proti mně a téměř dosáhla mého stoplosu.

Je potřeba mít opravdu trpělivost, než se na grafu vytvoří signál ke vstupu do obchodu. A dále trpělivost na to, než dosáhne požadovaného profitu. A také disciplínu, vstupovat jen do obchodů, u kterých víme, že šance jsou na naší straně. A disciplínu na to, nezasahovat do obchodu, i když jde cena proti nám.

Obchodování proti trendu

Obchodování proti směru trendu je většinou vždy špatný nápad, který se nevyplatí. Je pravda, že občas obchodování proti směru hlavního trendu vyjde.

Existuje ale mnohem víc  protitrendových obchodů, které nevyjdou. To znamená, že obchody proti směru trendu mají v průměru mnohem menší šanci na to, že skončí úspěšně. To znamená, že existuje mnohem větší pravděpodobnost, že obchod proti směru trendu nevyjde.

Když vezmete v úvahu, že většina měnových párů na forexu trenduje a zkombinujete to s faktem, že trh všeobecně nám nabízí nekonečnou řadu příležitostí ke vstupu do obchodu ve směru trendu, znamená to, že zde vážně neexistuje důvod, proč vstupovat do obchodu, který je proti směru trendu a má malou pravděpodobnost toho, že bude úspěšný.

Obzvlášť začínající obchodníci by si měli dávat pozor na protitrendové obchody, protože je zde zapotřebí opravdu zkušeného analytika, který pozná, který protitrendový obchod vzít a který ne.

Obchodování protitrendových obchodů je něco, co si můžete zařadit mezi své strategie až po tom, co úspěšně ovládnete obchodování ve směru hlavního trendu. Do té doby zde ale není žádný rozumný důvod, proč zkoušet vybírat cenové vrcholy a dna.

A co vy? Obchodujete vždy ve směru trendu nebo zkoušíte obchodovat i proti trendu?

Realita trhu

Většina traderů při vstupu do obchodu myslí jen na peníze, které mohou vydělat a ani je nenapadne, že by mohl jít obchod proti nim a oni by mohli ztratit.

Pokaždé, když je někdo přesvědčený, že trh bude stoupat a kupuje, někdo jiný je přesvědčený, že trh bude klesat a prodává.

Přemýšlejte vždy tímto způsobem a stanete se většími realisty.

Úspěch v tradingu

Stát se úspěšným traderem vyžaduje spoustu času, tak jako vyžaduje spoustu času stát se úspěšným v kterémkoliv jiném oboru. Potřebujete čas, abyste si vybudovali dobré obchodní dovednosti. Potřebujete čas k získání zkušeností s trhy. Zkušenosti a dovednosti zaručí, že postupem času se stanete konzistentně ziskovými. Do té doby, než se trading perfektně naučíte je rozhodující, abyste kontrolovali svůj risk (risk management) a money management, tak aby žádný obchod neměl šanci ohrozit váš obchodní účet.

Tím, že budete trpěliví a budete čekat pouze na ty nejlepší obchody, podstatně zlepšíte nejen svoji úspěšnost, ale posílíte tím i svoji sebedůvěru. Protože když budete obchodovat s vysokou úspěšností, přirozeně tím získáte i sebedůvěru a jistotu v tom, že to děláte dobře.

Přístup k tradingu

Drtivá většina obchodníků se až extrémně moc zaměřuje na aktuální obchod, v kterém právě jsou a kolik peněz mohou vydělat tento týden nebo dnes, místo toho, aby všechnu tuto mentální energii soustředili na to, jak to udělat, aby skončili v plusu na konci měsíce a na konci roku. Když se víc zaměříte na to, abyste byli ziskoví po celý rok, váš přístup k tradingu se drasticky změní.

Jestli jsi to pochopil a souhlasíš tak sdílej 😉

pravda-o-obchodování-na-burze

Obchod s kávou

Mám kamaráda, který tradingem nashromáždil jmění v hodnotě stovek milionů dolarů. Naučil mě dvě základní pravidla.

První – když nikdy nevsadíš svůj život (neriskuješ všechny peníze na jeden obchod), nic hrozného se ti nikdy nemůže stát. Druhé – když znáš nejhorší možný výsledek, jaký může nastat (definuješ si maximální částku, kterou můžeš na obchod ztratit), dá ti to obrovskou výhodu. Pravda je taková, že zatímco nemůžeš u každého obchodu dopředu stanovit přesný zisk, můžeš si předem přesně stanovit risk. Dám ti příklad, abys viděl, jak je tato rada důležitá.

Jeden z největších světových obchodníků s kávou mě jednou pozval do jeho domu v Londýně. Když jsem vešel do jeho knihovny, všiml jsem si, že má snad každou knihu, která kdy byla o kávě napsaná. Vzal mě do jedné z nejluxusnějších restaurací, v které jsem kdy byl. U večeře se mě zeptal: „Larry, jak můžeš o kávě toho vědět víc než já? Jsem největší trader s kávou na světě. Vím, kde jsou nákladní lodě, znám všechny ministry…“  „Máš pravdu,“ odpověděl jsem, „O kávě nevím vůbec nic. Dokonce jí vlastně ani nepiju.“  „Jak s ní tedy můžeš obchodovat?!“ zeptal se. Odpověděl jsem „Prostě jen koukám na risk.“ Ta fantastická večeře trvala snad několik hodin. Pětkrát za večer se mě ptal, jak to dělám, že jsem tak úspěšný a já mu pětkrát zopakoval, že jen kontroluji risk. O tři měsíce později jsem zaslechl, že v trzích s kávou prodělal 100 milionů dolarů. Zřejmě mu to nedošlo. A chcete něco vědět? Ví, toho o kávě mnohem víc než já. Jen zapomněl na to nejdůležitější – kontrolovat risk.

Převzato z knihy „The Market Wizards“

Líbilo? – prosím sdílejte 😉